Povijest škole

Počeci organiziranog školstva u Lasinji datiraju iz 1868. godine, a 1988. je godine proslavljeno 120 godina postojanja i djelovanja školstva.

U II. svjetskom ratu uništena je školska zgrada, a 1955. izrađena je nova, koja posljednjih godina nije mogla zadovoljiti potrebe nastave i velikog broja učenika.

1990. godine prišlo se izgradnji školske zgrade površine 1200 m opremljene malom školskom dvoranom i specijaliziranim učionicama i kabinetima za 600 učenika. U jesen 1991. školska je zgrada potpuno dovršena i spremna za početak školske godine. Niti jedan školski sat nije u njoj održan. Agresor je našoj djeci uskratio i to zadovoljstvo.

(06. listopada 1991. Lasinja je pala pod okupaciju agresora koji je prognao pučanstvo sa svojih ognjišta, spašavajući gole živote. Okupator je, prethodno opljačkavši sva dobra, naš kraj pretvorio u ruševine.)

Osnovna škola «Antun Klasinc» djeluje od 1997. godine.

Izgrađena je 1991. godine, opremljena namještajem i ostalom opremom te predana učiteljima i učenicima na korištenje. Međutim, osujećena ratnim zbivanjima i razaranjem, svoje prve učenike primila je tek 08. rujna 1997.

Susjedna osnovna škola «Vladimira Nazora, Pisarovina» nesebično je udomila učitelje i učenike prognanike iz Lasinje u vrijeme rata, ali i kasnije kada je prijelaz preko rijeke Kupe pontonom bio iznimno opasan pa su neki učenici iz prognaničkog naselja u Pisarovini nastavili školovanje tamo.

U procesu razdruživanja od osnovne škole «Heroj Mraović-Simić, Bović» ustrojili smo nastavni proces koji se odvija u osam čistih razrednih odjela koji rade u prvoj – jutarnjoj smjeni sa statusom samostalne škole.

Područnih odjela nema jer je bivša područna škola «Desni Štefanki» izgorjela u ratnom vihoru. Učiteljica i učenici te škole pohađaju i izvode nastavu u OŠ»Antuna Klasinca» u Lasinji i za njih je organiziran školski prijevoz.

Dan škole obilježava se na dan Sv. Antuna.

Antun Klasinc

« Prosinac 2017 »